Krytinar

Jiří Krytinář se narodil 28.4.1947 v Novém Městě na Moravě. Do obecné školy chodil do Olší a základní školu absolvoval v Nedvědici pod Perštejnem. Tatínek byl hajný u hraběte Mitrovského na Perštejně a maminka se starala o domácnost. Narodil se jako nejmladší ze čtyř dětí. Byl vychováván řemínkem na psa a puštokem na čištění loveckých zbraní. Ve třech letech onemocněl, zastavil se mu růst a proto měří pouze 122cm. Své dětství prožil na krásné Vysočině v obci Sejřek, ale v patnácti letech mu těžce onemocněla maminka a od té doby se o něj staral jako i o jeho bratra Pepíka tatínek. Udělal přijímačky na knihovnickou školu v Brně a na radu pana děkana, že mu budou studenti ubližovat, ho otec dal vystudovat Střední hodinářskou školu v Polné u Jihlavy, která se stala jeho dočasným domovem. Na Polnou rád dodnes vzpomíná, protože tam poznal mnoho hodných a zajímavých lidí, kteří mu v dětství pomáhali  v jeho nelehkém životě. Rád vzpomíná zejména na patera Šitavance, který je dodnes jeho velkým přítelem. Po vystudování školy pracoval jako hodinář v Brně a v roce 1971 se zúčastnil svého prvního konkursu na film Šest černých dívek neb Kam zmizel doktor zajíc, kde uspěl a od té doby se mu změnil jeho život. Z Brna se odstěhoval do Jablonce nad Nisou za svým otcem a bratrem, kde strávil 11 let. Mezitím jezdil už ale do Prahy točit filmy a pohádky. Natrvalo se v Praze usídlil v roce 1981. Jablonec si velice oblíbil, jezdí tam dodnes a do budoucna se tam chystá usadit a strávit tam zbytek svého života. Za svůj život natočil asi 120 filmů a pohádek, hrál v Národním divadle, ve Stavovském divadle, ve Státní opeře, v Hudebním divadle v Karlíně, v Dětském divadle Minor, v Divadle Na zábradlí u Karla Heřmánka a v největší pražské Revue Alhambra. V dobách minulého režimu účinkoval ve slavné Divadelní pouti na Střeleckém ostrově v Praze a s tímto představením projezdil téměř celou Evropu. V roce 1989 se oženil a v dubnu 1990 se mu narodila dcera Janička, která je jeho největší radost a prosvětlila celý jeho život. V roce 1998 podstoupil operaci obou kolen, kdy mu byly odborně vyměněny kolení klouby na ortopedii fakultní nemocnice v Motole a byla mu tak vrácena radost do života. Prodělal  rehabilitaci v Brandýse nad Orlicí u paní primářky Michaely Tomanové a po úspěšném doléčení v Lázních Bělohrad, kam jezdí rád dodnes, už za rok stál na jevišti muzikálového divadla Brodway, kde nastudoval roli Džendera v muzikálu Angelika, Goga v Adélce, která ještě nevečeřela a Pepe Vyskoče v muzikálu Švejk v Divadle Hybernia. Rád spolupracuje se Slovenskou televizí i filmem, protože ke Slovensku a slovenskému národu má jako Moravák hezký vztah. Nedávno se podílel jako herec na vzniku nové slovenské pohádky, která měla premiéru na Štědrý den 2010. Jeho energie a vitalita mu nedovoluje zatím stát se penzistou a tak vytváří stále nové projekty, pořady a pohádky pro děti.

27.8.2009 Jiří Krytinář vydal u Nakladatelství Olympia a.s. svou první knihu, která pod názvem "Dívám se vzhůru" byla vydána u příležitosti 40 letého výročí jeho působení v oblasti filmu, divadla a televize.Ve své knížce vzpomíná na svou rodinu, na kamarády a herecké kolegy, za všechny jmenujme Rudolfa Hrušínského, Danu Medřickou, Vladimíra Menšíka, Borise Rösnera, Evu Pilarovou, Moniku Absolonovou.V knížce nechybí ani úžasné rodinné recepty, například Maminčina rajská, Guláš pana Rudolfa nebo Babiččino huspeninové pohlazení.Knihu můžete zakoupit například zde.

53MDI.jpg

Aktuality

06.09.2015 Jiří Krytinář pokřtil svou druhou knihu     V neděli 6. září byla v lomnickém muzeu v rámci vernisáže křtěna Krytinářova nová kniha s názvem Dívám se kolem . Kmotrem této knihy se stal režisér a herec Tomáš Magnusek. 

01.12.2015 Možnost zakoupení knihy Jiřího Krytináře V případě zájmu o knihu Jiřího Krytináře "Dívám se kolem" kontaktujte prosím Ing. Janu Krytinářovou viz kontakty. Kniha Vám bude zaslána na dobírku.                                                                                                                     Děkujeme za pochopení a přejeme Vám příjemné čtení.

archiv aktualit